Médiaműveltség a Mesterséges Intelligencia korában| Kurzus áttekintés
A mai digitális korban, ahol az információ egy kattintással elérhető, a médiaműveltség (media literacy) elengedhetetlen képességgé vált a hírek, a szórakozás és az online tartalmak bonyolult világában, hiszen e képesség nélkül a digitális világ értelmezése szinte lehetetlen. Azonban a technológia gyors fejlődésével, legutóbb például a mesterséges intelligencia (MI) területén, a médiaműveltség kérdése és jelentősége megváltozott. A képesség fontossága új szintre emelkedett és gyakorlati alkalmazása is bonyolultabbá vált. Mivel az MI a jövőben is tovább fogja alakítani és befolyásolni a médiát, ezért elkerülhetetlen az egyének számára az, hogy megértsék és megtanulják ennek hatásait és az ehhez kapcsolódó rendszereket is.
Ez a kurzus azt az elvet követi, hogy ahhoz, hogy a kritikai gondolkodás és a médiaműveltség kialakuljon a személyre optimalizált és automatizált média korában, ahhoz szorosan integrálni kell a médiaműveltség és annak társképességeit, továbbá az analitikus gondolkodást az oktatásba. Az algoritmikus folyamatok alapvető elveinek megértése nélkül az egyének nem képesek hatékonyan értékelni, kiértékelni, felismerni és reagálni a számukra bemutatott online tartalmakra (Valtonen, 2019, Journal of Media Literacy Education).
Miért fókuszálunk a médiaműveltségre az AI-al (magyarul: MI-al) kapcsolatban? Az AI technológia rohamosan fejlődik, és fontos megérteni mind az előnyeit, mind a kockázatait. Az MI, ha az általános használat szintjét nézzük, rendkívül hasznos lehet, de figyelembe kell vennünk az etikai szempontokat is amikor összetettebb keretrendszerben gondolkodunk róla. Ilyen etikai szempontok lehetnek például a kognitív torzítások és ezek használata/felismerése, a magánéleti és adatfelhasználási aggályok, illetve a munkahelyekre (például megszűnés) és a társadalomra gyakorolt hatása akár már az általánosság szintjén is.
Az AI segíthet automatizálni feladatokat és gyorsabban információkat találni, ugyanakkor terjeszthet hamis információkat is. Az mesterséges intelligencia jelentős hatással van a digitális világra, és még mindig sok mindent nem értünk teljesen az esetleges hatásairól. Azonban van egy dolog, amit már most tudunk, ez pedig az, hogy az AI világában erős médiaműveltséggel kell rendelkeznünk és (megtanulnunk) tényellenőrzést gyakorolni fontosabb, mint valaha.
A kurzussal a következő kérdésre kívánunk válaszolni: Hogyan tudják felkészíteni a pedagógusok a diákokat egy olyan jövőre, ahol az AI egyre növekvően fontos szerepet fog játszani?
A teljes kurzus tartalma
Modul 1 - Bevezetés a médiaműveltségbe (media literacy) Modul 2 - Médiaműveltség az AI korában Modul 3 - Az AI kihívásai és korlátai Modul 4 - Az AI potenciálja az oktatásban Modul 5 - Elérhető AI eszközök az oktatásban Modul 6 - Készüljünk fel ma a holnap kellő médiaműveltségi készségekre Modul 7 - Kritikai gondolkodás fejlesztése játékok használatával
Modul 1 - Bevezetés a médiaműveltségbe (media literacy)
Ennek a modulnak a végén: ✓ Képes leszek megmagyarázni azt, hogy mi jellemzi a konspirációs/összeesküvés-elméleteket, a dezinformációt (disinformation) és a félretájékoztatást (misinformation) is. ✓ Képes leszek (ki)értékelni az online talált információkat. ✓ Megértem és felismerem a médiaműveltség fontosságát.
Összeesküvés-elméletek
A legtöbb összeesküvés-elmélet az alábbi jellemzőkkel rendelkezik:
1. Rejtett vagy titkos cselekmények-tervek köré épülnek, azt sugallva, hogy egy erős csoport vagy egy szervezet részt valamilyen titkos folyamatban, műveletben. 2. Általában korlátozott vagy megkérdőjelezhető bizonyítékokon, és/vagy ellenőrizhetetlen forrásokon alapulnak, nem pedig szilárd, lekövethető, ellenőrizhető tényeken. 3. Sokszor névtelenül osztják meg, gyakran a közösségi médián keresztül, (névleg) olyan emberek által, akik állítólag hatalmi pozícióban vannak valahol vagy bennfentes információval rendelkezhetnek.
A fentebbi meghatározás és karakterisztika alapján az alábbi szituációk közül melyik minősülne összeesküvés-elméletnek?
Egy, a közösségi médiában megosztott videó azt állítja, hogy a kormány szándékosan terjesztett vegyszereket az erdőben a medvepopuláció csökkentése érdekében.
Egy nemzetközi, oknyomozó újságírókból álló csoport műholdképek és geolokáció felhasználásával bizonyította, hogy a kormány túlzott fafeldolgozást engedélyezett, ami az ország felgyorsuló erdőirtásához vezet.
Megoldás magyarázattal
A helyes (tehát a konspirációs elméletet fedő válasz) a következő: "Egy, a közösségi médiában megosztott videó azt állítja, hogy a kormány szándékosan terjesztett vegyszereket az erdőben a medvepopuláció csökkentése érdekében."
Ez az állítás számos összeesküvés-elméleti karakterisztikát tartalmaz - azt sugallja, hogy egy erős csoport (a kormány) részt vesz egy titkos műveletben (medvék megölése), nincs bizonyíték vagy forrás megadva, és ez egy névtelen bejegyzés a közösségi médiában.
Másrészről pedig az is fontos a döntésben, hogy a műholdképek és a geolokáció értékes eszközök lehetnek az oknyomozói újságírásban. Ezeket általában bizonyítékok gyűjtésére, állítások ellenőrzésére és fontos történetek felderítésére használják, nem utolsó szempontból pedig ezek mind lekövethetőek, ha forrást kapcsolnak hozzájuk.
Dezinformáció
A dezinformáció hamis vagy félrevezető információkra utal, amelyeket szándékosan terjesztenek annak érdekében, hogy becsapjanak, manipuláljanak vagy befolyásolják a közvéleményt.
Erre a meghatározásra alapozva, dezinformációnak értékelnéd a következő szöveget?
LETTORSZÁG UGYANÚGY ISZLAMIZÁLÓDHAT, MINT FRANCIAORSZÁG.
A lettországi iszlamizáció lassan valósággá válik, hasonlóan ahhoz, mint ami Franciaországban történik. A kormány a muszlim lakossághoz igazítja a törvényeit, pontosan úgy, ahogy egyes helyeken Franciaországban a hatóságok elfogadják és teljesítik a muszlim követeléseket. Engedélyezik az egyedi ételeket, a hidzsábot, a ramadán szállásokat, a munkahelyi imatermeket és a muszlim tanárokat is az iskolákban. Lettország hamarosan hasonló változásokat élhet át. Mint az országunk hithű keresztényei, meg kell állítanunk az értékeinket érő folyamatos támadásokat.
Nem
Igen
Megoldás magyarázattal
Ez a szöveg egy dezinformációs narratíva része, melynek célja az iszlamofóbia terjesztése. Az iszlámot európai értékek fenyegetéseként ábrázolja, ami ellen tennünk kell, védenünk kell magunkat vele szemben. Emellett a szövegben számos hamis információ is található. Például, Franciaország számos országszintű rendelkezést és jogszabályt vezetett be a felsoroltakkal szemben. Konkrét példa: az egyik ilyen jogszabály tiltja a fejkendőket és az arcot eltakaró burkákat is. Továbbá, a francia oktatási rendszer szigorúan világi, és nem engedi meg sem a vallási tanítást sem, ezzel egyik felekezet sem élhet (sem a keresztény, sem az iszlám, sem bármilyen más vallás).
A képet a szöveg mellett Mesterséges Intelligencia hozta létre (Dreamstudio).
Félretájékoztatás (misinformation)
A félrevezető információ, vagyis a félretájékoztatás olyan hamis vagy pontatlan információra utal, amelyet attól függetlenül terjesztenek, hogy a terjesztés mögött van-e valós szándék a félrevezetésre.
Fontos! Magyarul mind a dezinformációt, mind a miszinformációt(!) gyakran félretájékoztatásnak fordítjuk, azonban a helyes megkülönböztetés sok esetben a félrevezetés és a félretájékoztatás szavakkal valósítható csak meg.
Erre a meghatározásra alapozva, lehetséges félretájékoztatásnak értékelnéd a következő szöveget?
FERENC PÁPA TÁMOGATJA DONALD TRUMP ELNÖKSÉGÉT
A világ minden táján arról számolnak be a hírforrások, hogy Ferenc pápa eddig nem látott döntést hozott meg, amikor nyilvánosan támogatásában biztosította az egyik amerikai elnökjelöltet. A támogatását kifejező nyilatkozat ma este érkezett a Vatikánból:
"Eddig haboztam bármilyen támogatást nyújtani az amerikai elnökválasztáson részt vevő jelölteknek, de most úgy érzem, hogy aggódásomat nem kifejezni hiba lenne, az Anyaszentegyház felé tartozom azzal, hogy kötelességemet és szerepemet nem hanyagolom el."
Nem
Igen
Megoldás magyarázattal
Ez a történet félrevezető információ, félretájékoztatás, hiányoznak belőle a tények. Egy szatirikus weboldalon jelent meg, amely úgy tesz, mintha helyi televíziós/média csatorna lenne, de valójában hitelesíthető bizonyítékok nélkül készít kitalált történeteket. Sok hasonló weboldal létezik (ilyen például itthon a Hírcsárda is), amelyek kitalált történeteket készítenek szórakozásból vagy azért, hogy a reklámokból pénzt keressenek. A hírek forrását a mai világban muszáj ellenőrizni.
1.1. Bevezetés a médiaműveltségbe
[Video szöveg] [Figyelem, a video angol, de automatikus fordítással a feliratok magyarra állíthatóak!]
A képességet, hogy a médiát alkotó üzeneteket kritikus, tájékozott módon értelmezzük, elemezzük, értékeljük, vagy akár létrehozzuk, médiaműveltségnek nevezik.
Miért annyira fontos, hogy kialakuljon/fejlesszük a médiaműveltség (média tudatosság) képessége(t)? A médiaműveltség képessége létfontosságú szerepet játszik abban, hogy az egyének aktív és résztvevő szereplőkké váljanak a média világában, nemcsak passzív fogyasztókká benne. Ez a készség- és a hozzá kapcsolódó attitűdrendszer szükséges ahhoz, hogy navigáljunk abban az óriási mennyiségű információ tengerben, amellyel a mai digitális korban találkozunk. Ez teszi lehetővé az emberek számára, hogy kritikus kérdéseket tegyenek fel, hogy megkérdőjelezzék az előfeltevése(i)ket, és hogy tájékozott ítéleteket, döntéseket hozzanak a média tartalmáról, amikor találkoznak vele. A médiaműveltség/média tudatosság fejlesztésével az egyének jobban megérthetik, hogy a média hogyan befolyásolja a hitrendszerüket, az attitűdjeiket és a viselkedésüket is.
[Kattints a tovább gombra az oldal alján megjelenő feladatért!]
Mit gondolsz erről a videóról?
Mondhatjuk erre a social media posztra azt, hogy tényeken alapul és erős bizonyítékokat mutat be az állításai alátámasztására?
Igen, a bejegyzés hiteles, jól mutatja be a forrásait és tényeken alapuló információkat tartalmaz.
Nem, a bejegyzés hamis, ellenőrizetlen vagy félrevezető információkat tartalmaz.
Megoldás magyarázattal
Image manipulation or use of pictures from different context and captioning it differently to spread fear or cause a strong emotion is a common practice of disinformation creators.
Nem mondhatjuk, mert a videó címkézése téves. A felvétel, amely állítólag embereket ábrázol úszás közben egy 30 láb hosszú, emberevő múltjáról ismert krokodil közelében, valójában az 1999-es „Lake Placid” című film forgatási helyszínéről származik. A videóban egy, a filmben használt animatronikus krokodil látható.
A képmanipuláció vagy olyan képek használata, amelyek más kontextusból származnak, és más felirattal ellátva terjesztve aggodalmat vagy erős érzelmi reakciót váltanak ki, a dezinformáció készítőinek gyakori módszere.
Most, hogy tudod, mire kell figyelned, amikor online információkkal találkozol, próbáljunk ki egy másik feladatot.
Tényeken alapul ez a közösségi média bejegyzés és erős bizonyítékokat mutat be az állításai alátámasztására?
Nem, a bejegyzés hamis, ellenőrizetlen vagy félrevezető információkat tartalmaz. Mielőtt megosztanám ezt az információt, érdemes lenne ellenőrizni a forrást.
Igen, a bejegyzés hiteles, a forrásai jók és tényeken alapuló információkat tartalmaz. Azonnal megoszthatom, jó lelkiismerettel.
Megoldás magyarázattal
Nem volt a válasz mert, ez a bejegyzés hamis információkat tartalmaz. A kép valójában a jól főtt tojás és a túlfőtt tojás közti különbséget mutatja be. A tojások túlfőzése gyakran szürke-zöld kénkörök kialakulásához vezet a tojássárgája körül.
Ha idáig eljutottál, de még mindig nem vagy biztos abban, hogy a médiaműveltség témája valóban annyira fontos-e, hogy be kellene integrálnod a tanítási gyakorlatodba, tekintsünk rá egy való életbeli esetre Mianmarból.
Mi történt Mianmarban? 2017-ben a mianmari rohingyák (egy etnikai kisebbségi csoport) ezreit ölték, kínozták meg, vagy követtek el rajtuk erőszakot, miközben elűzték őket hazájukból. Ez a folyamat a mianmari biztonsági erők etnikai tisztogatási kampányának része volt. A megosztott dezinformáció, különösen a közösségi média platformokon, például a Facebookon, központi szerepet játszott abban, hogy fokozza az ellenszenvet a rohingyák ellen. Ez a kampány vezetett ahhoz az erőszakhoz, ami a való életben is megvalósult.
Hogyan súlyosbította a dezinformáció a válságot? ° Gyűlöletbeszéddel: A válság előtt a Facebookon terjedő dezinformációs kampányok hamis narratívákat terjesztettek és gyűlöletbeszéddel fordultak a rohingya közösség felé. A posztokban bemutatott manipulált történetek és képek a rohingyákat terroristákként és az állam ellenségeiként ábrázolták. ° Erőszakra való buzdítással: Ezek a hamis narratívák felbujtották a gyűlöletet és erőszakot a rohingyák ellen. A félrevezető információk és a gyűlölködő retorika táplálta az egyes etnikai és vallási csoportok között már létező feszültségeket, olyan környezetet teremtve, amely kedvez az összecsapásoknak. ° A tényellenőrzés (fact-check) hiányával: A diszinformáció gyors terjedése a Facebookon és más közösségi média platformokon gyakran meghaladja a tényellenőrzési erőfeszítéseket és lehetőségeket is (a hamis posztok gyorsabban születnek meg, mint ahogy azokat el lehet távolíttatni). Ez lehetővé tette, hogy a hamis narratívák ellenőrizetlenül terjedjenek, hozzájárulva a feszültségek és az erőszak további fokozódásához az országban. °A megosztottság felerősítésével: A dezinformáció fokozta a már létező megosztottságot a mianmari társadalomban, ami a bizalom és a kommunikáció teljes összeomlásához vezetett a különböző közösségek között. A közösségi média platformok visszhangkamrákat (echo chamber - ahol azt hallod vissza, amit mondasz) biztosítottak, ahol az azonos gondolkodású egyének erősítették egymásban elfogult nézőpontjaikat, miközben újraosztották azokat.
Ez az eset jól példázza hogy, hogyan lehetnek veszélyes következményei a szándékosan terjesztett hamis vagy félrevezető információknak. Ami Mianmarban történt az egy igen erős emlékeztető arra, hogy a dezinformáció elleni küzdelem létfontosságú a társadalmak jólétének és az emberi jogok védelmének a szempontjából.
Ha olvasnál még erről az esetről, itt megteheted: FORRÁS/SOURCE
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az összeesküvés-elméletek gyakran korlátozott vagy kétes bizonyítékokra támaszkodnak, ahelyett, hogy pontos és ellenőrizhető bizonyítékokra, tényekre alapoznának/hivatkoznának.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A dezinformáció olyan hamis vagy félrevezető információkra utal, amelyeket szándékosan terjesztenek a közvélemény manipulálására.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A félrevezető információ, vagyis a félretájékoztatás olyan hamis vagy pontatlan információra utal, amelyet attól függetlenül terjesztenek, hogy a terjesztés mögött van-e valós szándék a félrevezetésre.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A médiaműveltség képessége lehetővé teszi az egyének számára, hogy kritikus kérdéseket tegyenek fel, megkérdőjelezzék az előfeltevéseiket, és tájékozott ítéleteket hozzanak meg annak a médiának a tartalmáról, amellyel találkoznak.
False
True
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A tényellenőrzés felesleges, mivel minden a közösségi média platformokon megosztott tartalom megbízható és pontos.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az információ forrásának az értékelése fontos a médiaüzenet hitelességének értékelésekor, ellenőrzésekor.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az érzelmi töltetű cikkek vagy bejegyzések gyakran szándékosan készülnek, mégpedig annak érdekében, hogy manipulálják az olvasót.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A tényellenőrző, tényfeltáró weboldalak segíthetnek az egyéneknek ellenőrizni az online talált információk pontosságát, hitelességét.
Igaz
Hamis
Felhasználható óravázlat példa
Modul 2 - Médiaműveltség az AI korában
Ennek a modulnak a végén: ✓ Érteni fogom az alapvető mesterséges intelligenciával kapcsolatos szakkifejezéseket. ✓ Érteni fogom az AI jellemzőit és meg tudom különböztetni az AI és a nem AI fogalmakat és módokat. ✓ Érteni fogom az AI hatását a média egészére vonatkozólag
Mi az a Mesterséges Intelligencia?
A Mesterséges Intelligencia (MI magyarul, AI angolul) a számítástudomány (computer science) egy ága, amely az olyan intelligens gépek fejlesztésére összpontosít, amelyek képesek olyan feladatokat elvégezni, amelyek általában emberi beavatkozást igényelnek.
Mi AI és mi nem AI az alábbiak közül? Válasszuk ki!
AI
Nem AI
Egy chatbot, amely válaszol a webhelyen érkező ügyfél felkeresésekre.
Egy olyan ajánlórendszer amely filmeket ajánl egy felhasználó filmnézési előzményei alapján.
Egy önvezető autó, amely érzékelőket és algoritmusokat használ a navigáláshoz emberi beavatkozás nélkül.
Egy mikrohullámú sütő előre programozott főzési beállításokkal.
Egy e-mail szűrőrendszer, amely automatikusan áthelyezi a spam e-maileket egy külön mappába.
Egy automatizált összeszerelősor egy autógyárban, amely egy előre meghatározott feladatsort követ.
A kulcs a nem-AI példákban az, hogy bár használnak automatizálást vagy szabályalapú döntéshozatalt, hiányoznak belőlük az igazi mesterséges intelligencia jellemzők. Ezek az adaptivitás (alkalmazkodás tanulás révén) és a tanulóképesség.
Ismétlés: A Mesterséges Intelligencia (MI magyarul, AI angolul) a számítástudomány (computer science) egy ága, amely az olyan intelligens gépek fejlesztésére összpontosít, amelyek képesek olyan feladatokat elvégezni, amelyek általában emberi beavatkozást igényelnek.
Ezért tehát a következőek nem is számítanak AI-nak: °azok a tanulmányterületek/tudományterületek, amelyek a számítástudomány történetét és hatását vizsgálják, °a csak automatizálással foglalkozó tudományterületek, °az emberi érzelmek szimulálásának használata, tanulmányozása számítógépekkel.
Melyik ágazat használ már mesterséges intelligenciát? Válasszuk ki!
Használ AI-t
Nem használ AI-t
Egészségügy
Ügyfélszolgálat
Pénzügy
Közösségi média
Gyártás és ipar
Közlekedés
Mezőgazdaság
Oktatás
Mint látható, az AI már most is körülvesz minket!
Az egészségügyben MI algoritmusokat használnak orvosi képek, mint például a röntgenfelvételek, az MRI és a CT felvételek elemzésére, és ezek alapján azonosítják és osztályozják a rendellenességeket, segítve a radiológusokat a betegségek, például a rák, szív- és érrendszeri betegségek és neurológiai rendellenességek korai felismerésében és diagnosztizálásában.
Az ügyfélszolgálatban MI által hajtott chatbotok és virtuális asszisztensek személyre szabott termékajánlásokat és 24/7 ügyféltámogatást nyújtanak.
A pénzügyi szektorban az MI algoritmusok valós időben elemeznek hatalmas mennyiségű pénzügyi adatot, hogy azonosítsák a mintázatokat és az anomáliákat, amelyek csalásra utalhatnak.
Az ipartban és a gyártásban az MI algoritmusok elemzik a gépek és berendezések érzékelő adatait, hogy megjósolják a karbantartási igényeket és megelőzzék a meghibásodásokat.
A közlekedésben az MI valós idejű adatokat elemez a közlekedési kamerákból, a GPS rendszerekből és a historikus adatokból egyaránt, azért, hogy megjósolja a forgalmi mintákat és ennek megfelelően beállítsa a forgalomirányítási időzítéseket.
A mezőgazdaságban az MI-t a termesztés megfigyelésére és hozam előrejelzésére használják, de segít a talajminták elemzésében és az optimális műtrágyázás és öntözés ajánlások nyújtásában is.
A közösségi média platformok mint, például a Facebook, az Instagram és a LinkedIn különféle funkciókhoz használnak MI technológiát, például álláshirdetések javasolásához, arcok felismeréséhez a képeken és tartalom ajánlásokhoz is az értesítéseken. Egy MI algoritmus vagy egy gépi tanulási rendszer szabályozza a tartalmakat és a hirdetési helyeket is a közösségi média platformokon, sokszor személyre szűrve azt, hogy mit láthatunk.
Most, hogy átnéztük, hogy mi az AI és mi nem az, valamint a valós életbeli alkalmazásait a mesterséges intelligenciának, vessünk egy pillantást néhány alapvető fogalomra, amivel találkozhatsz még ezen a területen.
Korlátozott, azaz Gyenge AI
A Korlátozott AI/MI, más néven Gyenge AI/MI kifejezés, olyan mesterséges intelligencia rendszerekre utal, amelyeket egy vagy több specifikus feladatra terveztek és képeztek ki. Ezek a rendszerek kiemelkednek a kijelölt funkciójukban, de képtelenek egyéb feladatokat elvégezni a saját specifikus területükön kívül.
A Korlátozott MI a leggyakoribb forma azok közül az MI-k közül, amelyeket ma használunk, és naponta interakcióba lépünk velük anélkül, hogy észrevennénk ezt. A Korlátozott MI példái közé tartoznak a virtuális személyi/es asszisztensek, mint például a Siri vagy a Google Assistant, a streaming platformokon található ajánló algoritmusok, például a Netflix filmajánlói és a chatbotok is az ügyfélszolgálatokban.
A Korlátozott MI egyetlen feladatra vagy egy szűk feladatkörre összpontosít.
Igaz
Hamis
Korlátozott, azaz Gyenge AI
A Korlátozott AI/MI, más néven Gyenge AI/MI kifejezés, olyan mesterséges intelligencia rendszerekre utal, amelyeket egy vagy több specifikus feladatra terveztek és képeztek ki. Ezek a rendszerek kiemelkednek a kijelölt funkciójukban, de képtelenek egyéb feladatokat elvégezni a saját specifikus területükön kívül.
A Korlátozott MI a leggyakoribb forma azok közül az MI-k közül, amelyeket ma használunk, és naponta interakcióba lépünk velük anélkül, hogy észrevennénk ezt. A Korlátozott MI példái közé tartoznak a virtuális személyi/es asszisztensek, mint például a Siri vagy a Google Assistant, a streaming platformokon található ajánló algoritmusok, például a Netflix filmajánlói és a chatbotok is az ügyfélszolgálatokban.
A Korlátozott MI-nek korlátozott tudása van vagy egyáltalán nincs képessége arra, hogy általánosítsa a tudását új helyzetekre.
Nepravda
Pravda
Korlátozott, azaz Gyenge AI
A Korlátozott AI/MI, más néven Gyenge AI/MI kifejezés, olyan mesterséges intelligencia rendszerekre utal, amelyeket egy vagy több specifikus feladatra terveztek és képeztek ki. Ezek a rendszerek kiemelkednek a kijelölt funkciójukban, de képtelenek egyéb feladatokat elvégezni a saját specifikus területükön kívül.
A Korlátozott MI a leggyakoribb forma azok közül az MI-k közül, amelyeket ma használunk, és naponta interakcióba lépünk velük anélkül, hogy észrevennénk ezt. A Korlátozott MI példái közé tartoznak a virtuális személyi/es asszisztensek, mint például a Siri vagy a Google Assistant, a streaming platformokon található ajánló algoritmusok, például a Netflix filmajánlói és a chatbotok is az ügyfélszolgálatokban.
A Korlátozott MI nem rendelkezik tudattal vagy önazonossággal.
Pravda
Nepravda
Általános, vagyis Erős AI/MI
Az Általános MI, más néven az Erős MI, a mesterséges intelligencia elméleti koncepcióját jelenti. Ez a koncepció azt feltételezi, hogy az AI rendszer emberi szintű intelligenciával rendelkezik, és képes megérteni, tanulni és alkalmazni a tudást számos feladatkörben, ahhoz hasonlóan ahogyan az emberek képesek alkalmazkodni a különböző helyzetekhez és képesek új tudást szerezni azokról. Az Általános MI képes lenne következtetni, megérteni a kontextust, önállóan tanulni, és akár tudattal is rendelkezhetne. Azonban az aktuális MI-fejlesztési állapot szerint még nem értünk el az igazi Általános MI megjelenését. (Dátum: 2024)
Melyik képet generálta AI?
Nézd meg ezt a két képet. Szerinted melyiket hozta létre AI?
2.
1.
Megoldás magyarázattal
Az első kép, ahol a srác egy poharat tart, a helyes válasz - az az AI generált. Annak ellenére, hogy ez a kép nagyon valósághűnek tűnik, valójában AI csinálta. Nézd meg a srác kezét! - az emberi kezek általában nem rendelkeznek ennyi ujjal ;). Ezt a hibát észrevéve, felismerhetővé válik az AI munkája. Jelenleg ez egy tipikus hibája az AI képeknek.
Az AI által generált produktumokra, amelyek nem a valóságon alapulnak (hanem nem létező vagy hamis információkon) a "hallucináció" a hivatalos kifejezés. Az AI által generált tartalom pontosságát mindig ellenőrizni kell, mivel az "hallucináció" nem egyedi a képalkotó AI-oknál, ugyanúgy igaz a szöveg bázisú AI-okra is!
Források: 1. kép: mileszim/Twitter 2. kép: Image StockSnap által Pixabay-ről
HASZNOS ÖTLET!
Az olyan eszközök, mint a Google Images vagy a TinEye segíthetnek azt azonosítani, hogy a vizuális elemeket/képeket, amelyeket látsz, módosították-e korábban vagy más összefüggésben, kontextusban használták-e már őket.
Emellett, használhatod aMIT Media Laborjában kifejlesztett ún. 8 kérdést, amit kifejezetten arra hoztak létre, hogy kritikusan át tudd gondolni azt, hogy a kép, amit nézel MI generált-e, azaz rendelkezik-e az ún. "deepfake" tipikus tulajdonságaival.
Valóban megjósolta Albert Einstein a koronavírust 1950-ben?
Nem
Igen
Megoldás magyarázattal
Nem, Albert Einstein nem jósolta meg a koronavírust 1950-ben. Ez egy deepfake - egy szintetikus (mesterségesen előállított vagy módosított) média, amely mesterséges intelligenciát használ a vizuális és a hangi tartalom manipulálására vagy generálására, általában kifejezetten azért, hogy embereket jelenítsen meg.
Ezt a deepfake videót egy AI művész, Chris Ume készítette. Úgy csinálta, hogy Einstein beszédét manipulálta a fegyverkezési versenyről. A módszert bővebben kifejti ebben a videóban.
A deepfake-ről a Modul 3-ban fogunk hosszabban beszélni.
2.1. AI and mis/disinformation
[A videó nyelve angol, de a felirat átállítása automatikus fordítással magyarra lassan, de követhetővé teszi a tartalmat.]
Ténykeresés
A mesterséges intelligencia jelentős hatással van a digitális világra, és még mindig sok mindent nem értünk teljesen a potenciális hatásairól. Azonban azt már most tudjuk, hogy az erős média írástudás/médiaműveltség és a tényellenőrzés (fact check) rendszerese gyakorlása fontosabb, mint valaha.
Az online tartalmak ellenőrzése és értékelése egyre nehezebbé válik az AI technológiák fokozatosan növekvő szofisztikáltsága miatt. Azonban egyéni szinten számos lépést tehetsz annak érdekében, hogy felmérd a tartalom hitelességét és megbízhatóságát.
Ezt a lépésről lépésre modellt követve képes leszel értékelni a tartalmat és azonosítani a potenciális félrevezető/hamis információkat, különösen akkor, ha AI által generált tartalomról van szó.
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A Mesterséges Intelligencia (MI magyarul, AI angolul) a számítástudomány (computer science) egy ága, amely az olyan intelligens gépek fejlesztésére összpontosít, amelyek képesek olyan feladatokat elvégezni, amelyek általában emberi beavatkozást igényelnek.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI bármilyen automatizáláshoz kapcsolódó technológiát jelenthet.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI-által vezérelt botok csak valódi tartalmat tudnak generálni és nem terjeszthetnek félrevezető információt.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI használható nagy mennyiségű hamis információ terjesztésére is.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az AI által vezérelt rendszerek használhatóak tényellenőrzésre és az információ pontosságának felmérésére is.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI algoritmusok nem képesek személyre szabni a félrevezető információkat azért, hogy kihasználhassák az egyéni hit-, hiedelemrendszereket és a kognitív torzításokat is.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az információ forrásának vizsgálata szükséges annak hitelességének és megbízhatóságának a meghatározásához.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A visszafelé történő kép- vagy videókeresések segíthetnek azonosítani a deepfake képeket vagy videókat.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI által generált szövegek gyakran emberihez hasonló finomságokat, kontextust és koherenciát mutatnak.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az információk keresztezése/összevetése több megbízható forrással növeli az információ pontosságának, hitelességének a valószínűségét.
Hamis
Igaz
Felhasználható óravázlat példa
Modul 3 - Az AI kihívásai és korlátai
Ennek a modulnak a végén: ✓ Fel tudom ismerni az aktuális és a lehetséges etikai kihívásokat az AI-al kapcsolatban. ✓ Beszélni tudok ezekről a kihívásokról a diákjaimmal. ✓ Képes leszek etikai kódex kidolgozására a diákjaimmal.
Mit gondolsz?
Mit gondolsz, az AI inkább segíti az oktatási rendszert, vagy inkább problémákat kreál benne?
Mit gondolsz?
Használtál már korábban ún. beszélgető-beszélő mesterséges intelligencia eszközöket, mint például a ChatGPT vagy a Google Bard?
Mit gondolsz?
Aggódsz amiatt, hogy az AI egyszer majd a helyedbe léphet tanárként?
3.1. Az AI kihívásai és korlátai
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
A fekete doboz probléma
A "fekete doboz probléma" elnevezés arra a kihívásra, problémára utal, hogy nehezen értjük meg hogy, hogyan hoz döntéseket vagy készít előrejelzéseket egy AI modell. Habár megfigyelhetjük és sok esetben pontosan tudjuk is a modellnek adott bemeneti információkat, és ezzel párhuzamosan látjuk is kimeneti termékeket; a belső folyamatok és a döntéshozatali mechanizmusok az AI-on belül gyakran homályosak vagy nehezen értelmezhetőek. Emiatt csak korlátozott tudjuk megérteni és kezelni az AI rendszerek esetleges hibáit vagy váratlan viselkedéseit.
Egy válasz lehet az előző kérdésre a felelősség (vagy éppen annak hiánya) körül felmerülő problematika. Amikor egy MI modell belső folyamatai nem egyértelműek, problémát okozhat megmondani azt, hogy ki a felelős a modell döntéseiért, vagy esetleges hibáiért.
Vegyünk példának egy, az MI által vezérelt orvosi diagnosztikai rendszert, amely hibásan diagnosztizál egy pácienst és a hibára fény derül. Az egészségügyi szakembereknek igen nagy problémát jelenthet annak a felderítése, hogy a diagnózis/hiba az AI modell programozásának; a betáplált, eredeti tanítási adatoknak; vagy más tényezőknek köszönhető-e.
Az AI/MI használata a propaganda és manipuláció terén
Az egyik legnagyobb kihívás, amit az AI jelent a társadalom egészére és az oktatás világára egyaránt, az az AI algoritmusok és technológiák használata, szabálytalanságokra, illetve a propaganda és a manipuláció céljaira is.
Az AI-t gyakran használják arra, hogy nagyon meggyőző deepfake videókat generáljanak, vagy hogy megnöveljék a hamis információk számát és elérését, főleg a közösségi média platformokon. Jelenleg ez a folyamat soha nem látott mértékekben zajlik a digitális világban. Ez önmagában elég kihívást jelent az oktatási rendszerek számára, mivel egyre nehezebb az oktatóknak abban segíteni a diákokat, hogy az online elérhető tengernyi információ világában kritikus szemlélettel, mindenre felkészülve és mindent megkérdőjelezve navigáljanak.
Valóban azt üzente Zelensky elnök a katonáinak, hogy adják meg magukat?
[A videó nyelve orosz, de a felirat átállítása automatikus fordítással magyarra lassan, de követhetővé teszi a tartalmat magyarul is.]
Igen
Nem
Megoldás magyarázattal
A Zelensky elnököt ábrázoló videó természetesen egy deepfake videó, szerencsére nem túl jó minőségben. Nézd meg az alábbi két képet, és vesd össze őket! Jól látható, hogy Zelensky fejének az arányai teljesen tévesek. Szintén megfigyelhető egy erőteljes árnyalati különbség Zelensky arcának és testének bőrszíne között a hamis verzióban. Ez azért van, mert a deepfake gyakran kiemelt figyelmet fordít az arcra, de elhanyagolja a test egyéb tulajdonságait.
Gyermekbiztonság és online zaklatás
Az AI/MI, különösen a deepfake technológia rettentően súlyos fenyegetést jelent a gyerekek biztonságára. A gyermekek cyberbántalmazók és ragadozók áldozataivá válhatnak, akik különböző módokon folyamatosan kihasználják a deepfake-et ellenük. Gyakran káros tartalmat gyártanak, például explicit, terhelő, kínos vagy akár szexuális anyagokat is, amelyek gyakran kiskorúakat érintenek. Ezek a tartalmak aztán később arra használhatóak, hogy megalázzák a gyereket, vagy hogy „valódi”, explicit képeket szerezzenek tőlük, esetleg zsarolják ezekkel az anyagokkal őket.
Ilyen típusú bántalmazás már kortárs közegben is előfordulhat.
Ismerünk olyan eseteket is, amikor deepfake-eket használtak úgynevezett „bosszúpornó” létrehozására. Ez egyfajta szexuális visszaélés, amelyet általában reakcióként alkalmaznak a vélt, vagy valós érzelmi sérelemre reagálva, bosszúként. Ezek az esetek általában egy kapcsolat végén vagy a szexuális kapcsolat megtagadása miatt jönnek létre a tettes részéről. Amennyiben a zaklatott gyerek ezt nem jelenti és/vagy nem kap megfelelő segítséget, úgy akár egy bántalmazói ciklus is kialakulhat. Teljesen egyértelmű, hogy az ilyen tartalmak veszélyeztetik a gyermekek érzelmi jólétét, és hogy a pedagógus, valamint az iskola felelős a megoldáskeresésben (szükség esetén a jogi lépések megtételében) részt vállalni, amennyiben ilyen információ a tudomására jut.
Ennél is fontosabb azonban, hogy az oktatóknak létre kellene hozniuk egy nyitott, kommunikációs csatornát, teret a diákjaikkal és a diákjaiknak, hogy ezekről nyíltan, szégyen nélkül lehessen beszélni, s hogy a kellő felvilágosítás megtörténjen a lehetséges kockázatokról, illetve arról, hogy baj esetén hogyan kérhetnek segítséget. Azok a terek, ahol a gyermekek biztonságban felszólalhatnak, és ítélkezésmentesen vállalhatják magukat, bátorítják őket arra, hogy jelentsenek minden gyanús online interakciót, tartalmat vagy kérést, amellyel szembesülnek.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót.
Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
3.3. A túlzó bizalom az AI-eszközökben
Bár az AI/MI eszközök kifejezetten nagy segítséget tudnak nyújtani az oktatásban, sajnos fennáll a kockázata annak, hogy túlzottan megbízunk ezekben az eszközökben. A túlzott bizalom korlátozhatja a diákok kritikai gondolkodását és a problémamegoldó képességeinek fejlődését is. Az oktatóknak arra kell törekedniük, hogy egyensúlyt találjanak az AI/MI eszközök előnyeinek kihasználása és a diákok alapvető kognitív képességeinek a fejlesztése között.
Ezenfelül pedig maguknak az oktatóknak, a tanároknak is erőteljes kritikát kell fordítaniuk az AI felé, különösen abban a tekintetben, hogy ők mennyire bíznak meg az AI eszközökben. Erre az egyik legjobb példa az az eset, amikor egy texasi professzor rosszul használt egy AI software-t a csalás kiszűrésére. A hiba végeredménye az lett, hogy a diákjai - akik már pont végeztek volna - nem kapták kézhez a diplomáikat.
Azonban egy másik példában, ahol az MI-t a bőrrák diagnosztizálására használták, az algoritmus nagyobb valószínűséggel értelmezte a képeket rosszindulatúnak, ha azokon egy vonalzó volt. Ez egyszerűen azért volt, mert a kutatók az algoritmus képzéséhez használt adathalmazokban azt mutatták/tanították meg az AI-nak (akaratlanul), hogy azokon a képeken, amelyeken egy vonalzó látható, ott nagyobb lehet a rosszindulatú esetek aránya. Tehát az algoritmus "megtanulta", hogy a vonalzók rosszindulatúak.
3.4. Visszaélés és etikátlan gyakorlatok az AI-ban
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Mit gondolsz?
Szerinted az MI több munkahelyet fog elvenni, mint amennyit létrehoz a jövőben?
3.5. Az AI átveszi az oktatók szerepét?
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Az AI körül felmerülő kihívások és kérdesek valósak és fontosságukat el kell ismerni. Azonban azt is fontos leszögezni, hogy az AI kora már itt van, és az AI velünk fog maradni a jövőben. A diákjaid már most is használják.
Oktatóként, tanárként alkalmazkodnunk módszereinkben a világhoz, és reagálnunk kell rá azzal, hogy mit és hogyan tanítunk és tanulunk, azért, hogy a diákjaink maximális lehetőségeit kiaknázhassuk a jövőben.
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI integrációja az oktatásba nem jár semmilyen kihívással vagy kockázattal.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A beszélgetésalapú mesterséges intelligencia lehetővé teszi, hogy a gépek emberi jellegű beszélgetéseket folytassanak a felhasználókkal.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI "fekete doboz problémája" arra utal, hogy az MI modell bemeneteinek és kimeneteinek megértése kihívást jelent.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az AI modell belső folyamatainak, és azoknak a megértésének a hiánya nehezen elszámoltathatóvá teszi a technológiát, nehéz megjelölni a felelősöket és felelősséget vállalni a hibákért.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az egyik kihívás, amit az MI jelent a világra és az oktatásra, az az AI algoritmusok potenciális, rendszerszintű használata a propaganda céljaira és a manipulációra.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az MI algoritmusok tanításához használt tréning adatokban megjelenő torzítások, elfogultságok negatív hatással lehetnek az MI rendszerek ajánlásaira.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az oktatásban, az AI eszközökre való túlzott támaszkodás pozitív hatással lehet a diákok kritikus gondolkodáshoz kapcsolódó készségeinek a fejlődésére.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Az etikátlan MI használat észlelésére és megelőzésére irányuló stratégiák kidolgozása felesleges, mivel a diákok már tisztában vannak az AI-t érintő etikai szempontokkal.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A deepfake technológia veszélyt jelent a gyermekek biztonságára.
Igaz
Hamis
Felhasználható óravázlat példa
Modul 4 - Az AI potenciálja az oktatásban
Ennek a modulnak a végén: ✓ Érteni fogom az AI potenciálját, lehetőségeit az oktatásban ✓ Meg tudok nevezni több példát az oktatásban használható AI lehetőségeire, eseteire
Feladat: Mit tekintesz a 21. századi oktatási rendszerek legnagyobb kihívásának?
4.1. Az AI használatának lehetőségei az oktatás keretein belül
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Az oktatás átalakítása, adaptálása, felkészítése a 21. századra
Egyre több oktatási rendszer tér át arra a logikára, hogy a kompetenciák és a kritikai gondolkodás fejlesztését helyezze előtérbe a száraz adatok és az egyszerű tudás megszerzésével szemben. Ebben a folyamatban a memorizálás háttérbe szorul, és arra ösztönözzük a diákokat, hogy elemzően, értelmezően és gyakorlatba ültetve tanulják meg a kívánt információt.
Az AI által támogatott eszközök segíthetnek az adatok elérésében és elemzésében is, miközben elősegíthetik a problémamegoldó készségek fejlődését. Ez a digitális átmenet, melyben élünk, s melyben vegyesen használjuk a feladatmegoldásra az analóg és a digitális technológiákat, felkészíti a diákokat egy AI-vezérelt jövőre, ahol az önálló gondolkodás és az alkalmazkodóképesség létfontosságúak lesznek. Erre a változásra fókuszálva az oktatók, a tanárok lehetővé tehetik a diákok számára azt, hogy ügyesen, tehetséggel navigáljanak majd egy olyan gyorsan változó világban, melyben teljesen új képességekre lesz szükség a jövőben.
Az oktatás hozzáférhetőbbé és egyenlőbbé tétele
Az AI eszközök segíthetnek legyőzni az oktatás (bizonyos) korlátait azzal, hogy hozzáférhetőbbé teszik a tanulást a különböző igényekkel rendelkező tanulók számára. Például az AI által nyújtott valós idejű átírás/leírás (transcript) és tartalomadaptáció segíthet a halláskárosult vagy a különböző anyanyelvű gyerekek oktatásában, biztosítva azt, hogy mindenki egyenlő lehetőségekkel induljon.
Személyre szabott tanulás
Az AI hatalmas mennyiségű adatot képes elemezni a diákok tanulási mintáiról, preferenciáiról és teljesítményéről is. Ezeket az információkat fel lehet használni az oktatási tartalmak és tevékenységek személyre szabásához, s ezek által minden diák egyedi igények és képességek szerint haladhat majd tovább az iskolai tanulmányaiban. A személyre szabott tanulás nemcsak az elkötelezettséget növeli, de optimalizálja a tanulási folyamatokat is, hiszen az információkat megfelelő tempóban és egyénre kijelölt komplexitási szinten adja át minden tanulónak.
Intelligens mentorálás-tanulás támogatás
Az AI által működtetett intelligens tanácsadó/segítő rendszerek interaktív és reaktív útmutatást is nyújthatnak akár a diákok számára. Ezek a rendszerek általában emberi interakciókat szimulálnak, válaszolva kérdésekre, magyarázatokat nyújtva, és tanácsokat vagy lépésről lépésre megoldásokat kínálva a lemaradó, vagy segítségre szoruló gyerekeknek. Virtuális tanácsadóként működve az AI rendszerek személyre szabott és azonnali támogatást tudnak nyújtani, elősegítve az önálló tanulás és a problémamegoldó képességek fejlődését.
A tanárok munkaterhelésének csökkentése
Az AI által vezérelt oktatási eszközök és platformok képesek automatizálni a rutin- és az ismétlődő feladatokat, erre jó példa lehet néhány típus-feladat kiértékelése. Ezeknek az adminisztratív feladatoknak a végrehajtásával az AI felszabadítja a tanárok idejét, mentális kapacitásait, s lehetővé teszi számukra azt, hogy inkább a transzformatív (meghatározó) tanulási élmények kialakítására és az egyéni támogatás nyújtására összpontosítsanak a tanteremben.
Mint ahogy látható, az AI, a kihívásai ellenére is, transzformációs potenciállal bír a minőségi oktatás és a hozzáférhetőség javításának a szempontjából. Valójában már számos meglévő, az oktatásra alkalmas AI-alapú eszköz létezik, és minden nap újak kerülnek a piacra. Konkrét példákért és a hozzájuk kapcsolódó tanítási tippekért lásd a következő modult.
Oszd meg a gondolataidat!
Miben lehetnek a segítségedre az AI által működtetett oktatási (támogató) rendszerek, ha a diákok egyéni tanulási útjaira gondolsz? Tudsz-e olyan konkrét helyzeteket elképzelni, ahol ezek a rendszerek hatékonyabban működhetnek, mint a hagyományos oktatási módszerek?
Modul 5 - Elérhető AI eszközök az oktatásban
Ennek a modulnak a végén: ✓ Több AI-alapú eszközt is képes leszek használni a pedagógiai gyakorlatomban.
Használsz bármilyen AI által támogatott rendszert, AI eszközt a tanítási gyakorlatodban?
5.1. Elérhető AI eszközök az oktatásban
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árak tekintetében a Chat GPT mind ingyenes, mind prémium (fizetős) verziót is kínál. A legtöbb esetben a szabad verzió elegendő, a prémium verzió első sorban gyorsaságban és pontosságban tér el az ingyenestől. A prémium verzió ára itt található meg.
Hogyan segíthet neked a ChatGPT tanárként? [PROMPT Cheat sheet]
Tanítási-tanulási (óra)terv készítése. A ChatGPT gyorsan generál személyre szabott tanulási terveket, így akár időt is megtakaríthatunk, akár meglévő terveink átszerkesztésével is, anélkül hogy nulláról kellene hozzálátnunk a tervezéshez. A generált tanulási tervek minősége eltérhet, ezért mindig szükséges azokat áttekinteni és az igényeinkhez igazítani.
PÉLDA PROMPT (a chatgpt-be betáplálandó utasításokat hívjunk "prompt"-oknak, fordításban kérést-lekérést jelent a szó): Készíts egy differenciált tanulási tervet, egy törtekkel foglalkozó matematika órára, 7. osztály számára. A cél az, hogy megértsék és összehasonlítsák a törteket >, <, és = és készíts egy tevékenységlistát a vizuális, a kinetikus és az auditív tanulók számára is.
ANGOLUL (így jobban működik): Create a differentiated lesson plan for a math lesson on fractions for 7th grade to understand and compare fractions >, <, and = and generate a list of activities for visual, kinesthetic, and auditory learners.
Készíts szöveget az egyes diákok olvasási szintjének megfelelően. A ChatGPT kiválóan alkalmas kihívást jelentő szövegek parafrázisára, megszüntetve az egyes olvasási szintekhez a különböző változatok manuális létrehozásának szükségességét. Ez kifejezetten hasznos lehet azoknak, akiknek bizonyos szövegeket egyszerűsíteniük kell a csoportjuk számára, de arra is kiváló eszköz lehet, hogy a diákok a saját szintjükhöz képest alul, vagy akár felül tudjanak teljesíteni olvasásból.
PÉLDA PROMPT: "Írd át az alábbi szöveget középiskolás diákok számára [beszúrandó szöveg]" vagy "Írd át a szöveget egy olyan diák számára, akinek kicsi a szókincse magyarból."
ANGOLUL: “Rewrite the passage below for middle school students [insert text]” or “Rewrite the passage for a student struggling with difficult vocabulary.”
Készíts differenciált értékelési kérdéseket és tevékenységeket. A ChatGPT hatékonyan készít kitöltendő, befejezendő mondatokat, hasonlatokat és megértési kérdéseket is, ezek a tulajdonságai pedig könnyen integrálhatóvá teszik az oktatásba.
PÉLDA PROMPT: "Készíts befejezendő mondatokat az alábbi szöveg alapján: [beszúrandó szöveg]" vagy "Hozz létre befejezendő mondatokat a következő szavakhoz: [beszúrandó szavak]". Az ellenőrző kérdésekhez: "Készíts egy listát lehetséges kérdésekről azért, hogy ellenőrizhető legyen az alábbi szöveg megértése: [beszúrandó szöveg]".
ANGOLUL: “Create a fill-in-the-blank activity based on the text below: [insert text below]” or “Create a fill-in-the-blank vocabulary activity for the following words: [insert words]”.
For comprehension questions: “Make a list of comprehension questions to test understanding of the following text: [insert text]”.
Hozz létre példákat/ellen példákat. PÉLDA PROMPT: „Adj példákat az átvitt értelemben használt kifejezésekre a magyar nyelvben. Olyanokat adj, amelyeket gyakran tévesen átvitt értelemben használt kifejezésként értelmeznek, de nem azok.” Ez a propmt (angolul jobban működik) ellen példákat ad az átvitt értelemben használt kifejezésekre (és azt is megmondhatja további kérésre, hogy melyiket miért tekintik átvitt értelemben használt kifejezésnek). A kapott szavakat a diákok az órán megpróbálhatják értelmezni. (Magyarul a prompt jobban működik a kétjelentésű szavakkal.)
ANGOLUL: “give examples of non-figurative language that's often mistaken as figurative language.” This will give you non-examples of figurative language (and what each one is mistaken for) and students can figure out which are which.
Hozz létre mintaesszéket és fogalmazásmintákat, azért, hogy a diákok elemezhessék és értékelhessék őket.
Az írásminták elemzése és az azokról való beszélgetés mind az irodalomtudomány, mind a nyelvtan megértésében kifejezetten hatékony módszer lehet. Korábban a tanárok gyakran a már végzett diákok írásaira támaszkodtak a korlátozott számú alternatíva miatt. Azonban a ChatGPT megjelenésével a pedagógusoknak most arra is lehetőségük nyílik, hogy legeneráljanak különböző stílusú és minőségi minta esszéket, fogalmazásokat, melyeket aztán példaként bemutathatnak.
PÉLDA PROMPT: „Írj egy rosszul megírt esszét a(z) [beszúrt téma] témában” vagy „Írj egy esszét a(z) [beszúrt téma] témában, amelyből hiányzik a(z) [beszúrt minőség/elem]” vagy „Írj egy egyetemi szintű esszét a(z) [beszúrt téma] témában, amely megmutatja a(z) [beszúrt minőség/elem]”.
ANGOLUL: “Write a poorly written essay about [insert topic]” or “Write an essay about [insert topic] that lacks [insert quality]” or “Write a university-level essay about [insert topic] that shows [insert quality].”
Házi feladatok készítése. PÉLDA PROMPT: Miután létrehoztál egy óratervet, kérd meg a ChatGPT-t, hogy „Generálj egy házi feladatot a(z) [lecke témája] témában”. Nézd meg, hogy mit talál ki a bot, s hogy tetszik-e, de akár tovább is finomíthatod a feladatait. Megadhatod a házi feladat feltételeit, például: „10 házi feladat kérdés” vagy „3 rövid válasz”. Ezekkel és az ilyen típusú prompt-okkal megkaphatod azt a mennyiségű és típusú feladatot, amire szükséged van.
ANGOLUL: After creating a lesson plan with GPT, ask bot to “Generate a homework assignment of [topic of the lesson]”. See what the bot comes up with and you can specify the conditions of your homework like: “10 homework questions” or “3 short response questions” so you can get the exact number and type of activities you need.
----> A következő oldalon folytatódik
Hozz létre ötleteket, beszélgetésindítókat PÉLDA PROMPT: "Hozz létre egy listát olyan kérdésekről, amikről beszélni lehet a következő lecke terv alapján [lecke terv bemásolva/vagy ha a bot elkészítette neked előzőleg, akkor arra hivatkozz]".
ANGOLUL: “Create a list of discussion questions based on that lesson plan” after the bot is finished generating a lesson plan for you, or “Create a list of discussion questions for the lesson below” and copy/paste your lesson.
Egyszerűsítsd le az utasításokat vagy fogalmazd át őket úgy, hogy könnyebben érthetőek legyenek. PÉLDA PROMPT: "Egyszerűsítsd le a következő utasításokat a [beszúrt évfolyam]-nak: [beszúrt utasítások]", vagy "Hozz létre egy 5 lépésből álló útmutatót a következő feladathoz. Használj megfelelő szókincset a __ évfolyamnak."
ANGOLUL: “Simplify the following directions for [insert grade-level]: [insert directions]”, or “Create a 5-step instruction based on the following procedure. Use vocabulary appropriate for__ grade level.”
Készíts kiosztandó anyagokat, jegyzeteket vagy segítséget a jegyzeteléshez. PÉLDA PROMPT: "Készíts egy jegyzetet az éghajlatváltozásról ötödik évfolyamos tanulók számára". A téma pontosságának javítása érdekében hozzáadhatsz akár egyéb infokat is, mint pl. "a jegyzet tartalmazza az éghajlatváltozás okait, listában felsorolva". Ugyanezzel a prompt-tal tervezhetsz előadásjegyzetet is, csak cseréld le a "jegyzet" szót a "bemutató" szóra. Ekkor a bot szövegeket fog generálni a diaanyaghoz, amelyekre építhetsz, amikor létrehozod az órádat - a fact-check után már csak képeket kell hozzáadnod!
ANGOLUL: “Create a handout about climate change for fifth-grade students”. You can further improve its scope by adding “Must include causes in bullet points”. You can plan out your presentation using the same prompt, just replace “handout” with “presentation”. When you do this, the bot will generate texts for slides which you can build upon and add images to.
Készíts GYIK-et. PÉLDA PROMPT: "Válaszolj a leggyakrabban feltett kérdésekre a(z) [téma] kapcsán." Ezután a prompt után a bot válaszait kiindulási pontként felhasználhatod az ügyfelek vagy a szülők/gondviselők számára készített GYIK összeállításához.
ANGOLUL: “Provide answers to Frequently Asked Questions about [your topic.] You can then use this as a starting point for FAQ to provide students or parents/caregivers.
Automatizád az értékelést A ChatGPT segítségével gyorsan értékelheted a dolgozatokat, legyen szó akár rövidebb vagy hosszabb esszékről, munkákról. Ha adsz a programnak egy megoldókulcsot, vagy egy pontozási rendszert, leosztályozza a diákokat helyetted.
PÉLDA PROMPT: Dolgozatokhoz: "Pontozd az alábbi diákokat ezzel a megoldókulccsal: [másold be a megoldókulcsot]". Ugyanebben a kérésben add hozzá a következőket: "[Diák neve]: [a megoldása]". Több választásos teszthez: "Pontozd az alábbi diákokat ezzel a megoldókulccsal: [másold be a megoldókulcsot]". Ugyanebben a kérésben add hozzá a következőket: "Diákok: [Diák neve és a válaszuk a tesztre]". A bot például így válaszolhat: "[Diák neve]: 4/10".
ANGOLUL: For quizzes: “score the following students using this answer key: [copy/paste answer key]”. In the same prompt, add “[Insert student name]:[their answers to the quiz].
For a multiple-choice quiz: "Score the following students using this answer key [insert answer key]". In the same prompt, add "Students: [Insert student's name and their answers to the quiz]". The bot will respond with something like: “[Student’s name]: 4/10.
Készíts kvízeket és teszteket. Teljes lecke vagy szöveg bevitelével elérheted azt, hogy ChatGPT személyre szabott kvízt generáljon a számodra, úgy, hogy az pontosan illeszkedik a kívánt tartalomhoz. Meghatározhatod a kvíz típusát, például több választásos vagy kitöltendő, valamint a kívánt kvíz elemeinek számát is.
PÉLDA PROMPT: "Készíts egy tíz elemes, több választásos kvízt a lentebb található leckéhez. A cél az, hogy a diákok tudását ellenőrizzük. [Másold be a leckét.].
ANGOLUL: “Create a multiple-choice quiz with 10 items to test student comprehension of the lesson below [copy/paste lesson].
----> A következő oldalon folytatódik
Visszajelzések fejlesztése. PÉLDA PROMPT: Használhatod a következőket: "Írd át ezt a szöveget hivatalosabb hangvételűre", vagy "mond el ezt kedvesebb hangnemben", vagy "írj egy pozitív megjegyzést a jó szókincs és nyelvtan használatáról", vagy "írj 2 köszönő mondatot egy hatodikos tanulónak azért, hogy ennyi gondolatot és munkát fektetett a feladatába." A személyre szabottabb visszajelzéshez másold és illessz be a tanuló munkáját, majd kérj egy elemzést az írás vagy a kutatás erősségeiről és pozitívumairól. ANGOLUL: “Write this in a more professional tone” or “say this more nicely.” or “write a positive comment about good vocabulary use and grammar” or “write 2 sentences thanking a 6th-grade student for putting so much thought into their assignment.” For more personalized feedback, you can copy and paste the student work and request an analysis of the strengths and positives in the writing or research.
Hozz létre különböző típusú feladatokat a tanulók számára. PÉLDA PROMPT: "Hozz létre [szám] [kimenet típusa], amelyben [tartalom meghatározás] jelenik meg. [Korlátozások és specifikációk]", például "Hozz létre 3 minta e-mailt, amelyben egy elégedetlen ügyfél panaszkodik az internetkapcsolatára. Használj különböző elégedettségi szinteket az emailekben."
ANGOLUL: “Create [number] [type of output] in which [content approximation]. [Limitations and specifications]” , e.g. “Create 3 sample e-mails in which a dissatisfied customer complains about their internet connection. Use different levels of dissatisfaction.”
PÉLDA PROMPT: "Alkoss [szám] egymást követő tevékenységet a következő módszerre: [szeminárium/előadás/gyakorlat] a [szeminárium/előadás/gyakorlat neve] címhez, a téma pedig [témánév vagy cél]. A diákok [párokban/egyéni módon/csoportokban ...] fognak dolgozni", például "Javasolj 5 egymást követő gyakorlatot egy médiatudatosságról szóló előadáshoz, a téma pedig az Mesterséges Intelligencia egy 8. osztály számára. A diákok csoportokban fognak dolgozni."
ANGOLUL: “Design [number] consecutive activities for [seminar/lecture/exercise] titled [seminar/lecture/exercise name], with the topic of [topic name or objective]. Students will work [in pairs/individually/in groups of ...]”, e.g. “Propose 5 consecutive exercises for a lecture on media literacy, with the topic of Artificial Intelligence for a 8th grade. Students will work in groups.”
PÉLDA PROMPT: "Feladatokat adok a [lecke neve]-ről a [diák osztálya] részére. Játékosítsd/gamifikáld ezt az órát. Itt vannak a feladatok...", például "Feladatokat adok a kritikai gondolkodás szemináriumhoz, amelyet informatikus tanulók látogatnak. Játékosítsd ezt a szemináriumot. Itt vannak a feladatok: [Ctrl + V]" vagy akár ezt is kérdezheted "Hogyan és milyen gamifikált elemeket lehet használni egy tanórán ahhoz, hogy új diákokat integráljak egy osztályba?"
ANGOLUL: “I will give you tasks for the [lesson name] for [student grade]. Gamify this lesson. Here are the tasks...” , e.g. “I will give you tasks for the critical thinking seminar attended by computer science students students: Gamify this seminar. Here are the tasks: [Ctrl + V]” or “How can gamification elements be used in the onboarding process for new students?”
PÉLDA PROMPT: "Gondolj ki [szám] példát gyakorlati feladatokra a(z) [lecke neve/típusa] számára, amelyeket a diákok [szám] percen belül létre tudnak hozni.", például "Nevezz meg 5 egyszerű hanghatást digitális játékokhoz, amelyeket a hallgatók felhasználhatnak egy órán, amiben hangfelvételt csinálnak. Az óra 45 percig tart."
ANGOLUL: “Come up with [number] examples of practical assignments for the [lesson name/type] that students would be able to create within [number] minutes.”, e.g. “Create examples of 5 simple sound effects for digital games that sound design students could create in a class.”
PÉLDA PROMPT: "Találj ki kreatív gyakorlatokat és hozz példákat ezekből a(z) [specifikus téma] munkához.", például "Találj ki egyszerű/kreatív gyakorlatokat diákok számára, amelyekben fotószerkesztő szoftverrel dolgoznak."
ANGOLUL: “Come up with the examples of creative exercises for working with [specific topic].” e.g. “Come up with the examples of simple exercises for students that involve working with photo editing software.”
Ha a Modul példái nem feleltek meg az elvárásaidnak, és még mindig nem vagy biztos benne, hogy a ChatGPT hogyan segíthet neked a mindennapi tanítási gyakorlatodban, egyszerűen kérdezd meg tőle és haladj onnan tovább:
PÉLDA PROMPT: „Hogyan segíthet a ChatGPT egy középiskolai történelemtanárnak?”
ANGOLUL: “How can Chat GPT help high school history teacher?”
Tip 1: Ha a ChatGPT által generált eredmények nem elégségesek, vagy mást vártál, adj neki pontosabb utasításokat, vagy egyszerűen írd be "Folytatás" szót, hogy további tartalmakat generáljon a témában. De kérheted a válasz újragenerálását is a kis kör alakú motívumra kattintva.
Tip 2: Lehet, hogy a ChatGPT nem tud mindenben segíteni neked, ha friss információkat keresel. Az ingyenes verzió nem rendelkezik közvetlen hozzáféréssel az internethez, a válaszai licencelt, bevizsgált, valamint nyilvánosan hozzáférhető adatokból, valamint emberi trénerek által betáplált forrásokból állnak az utolsó frissítésig, ami 2021 szeptemberében történt. Az azóta keletkezett információkról a ChatGPT ingyenes verziójának nincs tudomása.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árak: A Curipod mind ingyenes, mind prémium verziót is kínál. Az ingyenes verzió tartalmazza az összes alapfunkciót. Iskolai és ún. körzetilicenc is elérhető. További információk az árakról itt találhatók.
Tanárként miben segíthet neked a Curipod?
Egyes, specifikus tevékenységek megalkotására Előre meghatározott tevékenységek közül választhatsz a felületen (például kérdések beszélgetéshez, rajzfeladat, Mit csinálnál inkább...?), vagy akár teljesen a semmiből is indíthatod a tevékenységed felépítését.
Teljes tanórák megalkotására A Curipod teljesen új tananyagokat, előadásanyagokat is tud generálni, bármely kívánt témához vagy akár már előzetesen meglévő anyagokat is tud módosítani. Meg kell határoznod a tartalmat vagy készséget, az osztályt és a tanulási célokat (tehát a kimeneti pontokat), és a Curipod már végzi is a munkáját. A bot által előállított tartalmakat utána kedvedre szerkesztheted.
Tipp: Ez az eszköz csak angol nyelven működik. Ha az angol nem az a nyelv, amelyen tanítasz, kérheted a Chat GPT-től, hogy fordítsa le a Curipod által generált tartalmat. Ezután egyszerűen vissza kell másolnod a szöveget a Curipod-ba, hogyha meg szeretnéd tartani a felkínált formáját az óravázlatnak/tevékenységnek.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árazás: A Yippity havonta három ingyenes AI kvízt kínál. Korlátlan AI kérdés generáláshoz tekintsd meg az árakat itt.
Tanárként miben segíthet neked a Yippity?
Vidd be (írd, másold) a jegyzeteidet (max. 10 000 karakter) vagy bármilyen hivatkozást a szerkesztőbe, és a Yip automatikusan kvízt generál belőlük. A kérdéseket szerkesztheted, vagy akár azonnal ki is másolhatod, megoszthatod a diákjaiddal.
Tipp: Az eszköz csak angolul, olaszul és spanyolul működik. Ha ezek a nyelvek nem azok, amelyeken tanítasz, kérheted a Chat GPT-től, hogy fordítsa le a Yip által generált tartalmat. Ezután egyszerűen vissza kell másolnod a szöveget a Yip-be, hogyha meg szeretnéd tartani a felkínált formáját a kvíznek.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árazás: Ingyenesen megoszthatsz 5 kvízt és 50 választ fogadhatsz rájuk. Ha többet szeretnél, az árazásról itt tájékozódhatsz.
Tanárként miben segíthet neked a Conker?
Adj meg egy bemeneti anyagot (olvasmányt, szöveget, stb.), vagy részleteket arról a kvízről, amit generálni szeretnél. A Conker ezután egy rövid, tömör kvízt generál számodra. Ez után ezt a kvízt exportálhatod a felületről, vagy egy kód beírásával a diákok "hozzárendelhetik" magukat a kvízhez. A Conker egyik előnye, hogy nyomtatható verziót is készít, mind a kérdésekről, mind a válaszokról.
Tipp: Ez az eszköz csak angol nyelven működik. Ha az angol nem az a nyelv, amelyen tanítasz, kérheted a Chat GPT-től, hogy fordítsa le a Conker által generált tartalmat.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árazás: Az alkalmazás korlátozott verziója ingyenesen elérhető. Emellett vannak fizetős, alkalmazáson belüli frissítések, amelyek további funkciókat és tartalmat és felhasználást könnyítő előnyöket biztosítanak.
Tanárként miben segíthet neked a Hello History?
Interaktív történelemórák: A "Hello History" alkalmazás felhasználásával lehetőségünk nyílik arra, hogy érdekesebb és interaktívabb módon mutassuk be a történelmi személyiségeket az órákon. A diákok valósághű párbeszédeket folytathatnak történelmi alakokkal, mely segítségével mélyebb betekintést nyerhetnek azok életébe és nézőpontjaiba, ezáltal gazdagítva történelmi ismereteiket.
Szerepjáték és interakció: Az alkalmazással olyan tevékenységeket szervezhetünk melyek során a diákok a történelmi személyiségek bőrébe bújva léphetnek interakcióba társaikkal. Ez a módszer segíti őket abban, hogy különböző nézőpontokból közelítsék meg a történelmi eseményeket, így mélyebb megértést érnek el a témában.
Történelmi viták és megbeszélések: Viták vagy megbeszélések szervezése során minden diák egy-egy különböző történelmi alakot képvisel az alkalmazásban/az osztályban. Ez a módszer ösztönözheti a kritikus gondolkodást és elmélyíti a diákok történelmi eseményekre és az azok hatásaira vonatkozó megértését.
Kreatív írás: Ez a módszer kifejezetten jó a történelmi kutatómunkák kiegészítőjeként. A diákok fiktív párbeszédeket vagy életrajzi írásokat készíthetnek a történelmi alakokkal/ról, elképzelhetve, hogy milyen beszélgetéseket folytathattak volna a választott alakkal, például egy interjú szituációban, vagy egy megbeszélés közepén.
Kulturális tanulmányok: Az applikációban a diákok különböző régiókat képviselő történelmi alakokat is választhatnak. Ez nagyon jó módszer lehet a világ különböző kultúráit bemutató történelemórákon hiszen ezáltal a diákok mélyebb betekintést nyerhetnek a kulturális összefüggésekbe és a történelmi kontextusba, főleg úgy, hogy mindeközben túllépnek a saját kulturájuk határain.
Történelmi interjúk: A diákok multimédiás bemutatókat készíthetnek azzal a céllal, hogy "interjút készítenek" a "Hello History" alkalmazás történelmi alakjaival. Az elkészült munkákat pedig be tudják mutatni az osztálynak.
Nézőpontok összehasonlítása: Az applikáció segítségével diákok megérthetik, hogy a különböző történelmi alakoknak lehettek ellentétes nézőpontjai, mindezt úgy, hogy mindkét nézőpont logikusnak tűnhet, főleg bizonyos történelmi eseményekre vonatkozóan. Ez a módszertan ösztönözi őket arra, hogy a történelmi elfogultságokat és nézőpontokat elemző megközelítéssel vizsgálják meg.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árazás: Miután regisztráltál ingyenes krediteket kapsz - ezeknek elegendőnek kellene lenniük több tucat kép generálásához. Fontos azonban, hogy a képek generálása előtti beállítások (felbontás, méret, stb.) határozzák meg hogy a kreditek hogyan használódnak fel/fogynak el. Minél magasabb a felbontás és minél bonyolultabb a kép, annál magasabb a költség. Később további kreditek vásárolhatóak. Az árazásról további info itt.
Tanárként miben segíthet neked a DreamStudio?
Hozz létre gyönyörű vizuális elemeket, képeket a DreamStudio segítségével. Használhatod arra, hogy a prezentációid, a jegyzeteid vagy más tanulási anyagaid vonzóbbá és érdekesebbé váljanak a diákok számára, de akár vizuális illusztrációkat is generálhatsz, azért, hogy életre keltsd a történelmi eseményeket a tanórákon.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Árazás: Ingyenes, mindösszesen egy Microsoft felhasználóra van szükséged ahhoz, hogy elérd.
Tanárként miben segíthet neked a Microsoft Designer?
Prezentációkhoz, kéziratokhoz vagy más tanulási anyagokhoz vizuális segédletek készítésében: Az alkalmazással gyorsan lehet generálni vizuális elemeket. Ez segíthet abban, hogy a tannyagok vonzóbbá és érdekesebbé váljanak a diákok számára. A tartalom leírásával az alkalmazás automatikusan létrehozhat képeket, diákat, grafikonokat, terveket a tananyag színesítésére.
Történetek vagy történelmi események illusztrálására: A generált képeket a tanárok könnyen felhasználhatják történetek vagy történelmi események leírásához, bemutatásához, illusztrálásához, hogy életre keltsék ezeket a történeteket a diákok számára.
Osztályteremi berendezés segítésére: Az alkalmazás segítheti a tanároknak abban, hogy vizuálisan vonzó eszközöket, képeket, elemeket hozzanak létre az osztálytermi esztétika, berendezés segítésére, finomítására. Ilyenek lehetnek például a színes ülésrendek, a közösen megalkotott osztályszabályzatok képként, de alkothatunk plakátokat vagy magatartáskezelési felhívásokat, táblákat is (például: ne szemetelj!).
Általános, vagyis Erős AI/MI
Az Általános MI, más néven az Erős MI, a mesterséges intelligencia elméleti koncepcióját jelenti. Ez a koncepció azt feltételezi, hogy az AI rendszer emberi szintű intelligenciával rendelkezik, és képes megérteni, tanulni és alkalmazni a tudást számos feladatkörben, ahhoz hasonlóan ahogyan az emberek képesek alkalmazkodni a különböző helyzetekhez és képesek új tudást szerezni azokról. Az Általános MI képes lenne következtetni, megérteni a kontextust, önállóan tanulni, és akár tudattal is rendelkezhetne. Azonban az aktuális MI-fejlesztési állapot szerint még nem értünk el az igazi Általános MI megjelenését. (Dátum: 2024)
Az Általános MI emberi-szerű intelligenciát és kognitív képességeket mutat.
Igaz
Hamis
Általános, vagyis Erős AI/MI
Az Általános MI, más néven az Erős MI, a mesterséges intelligencia elméleti koncepcióját jelenti. Ez a koncepció azt feltételezi, hogy az AI rendszer emberi szintű intelligenciával rendelkezik, és képes megérteni, tanulni és alkalmazni a tudást számos feladatkörben, ahhoz hasonlóan ahogyan az emberek képesek alkalmazkodni a különböző helyzetekhez és képesek új tudást szerezni azokról. Az Általános MI képes lenne következtetni, megérteni a kontextust, önállóan tanulni, és akár tudattal is rendelkezhetne. Azonban az aktuális MI-fejlesztési állapot szerint még nem értünk el az igazi Általános MI megjelenését. (Dátum: 2024)
Az Általános MI rendelkezik önazonossággal, tudatossággal és képes tanulni kifejezett programozás vagy képzés nélkül.
Igaz
Hamis
Általános, vagyis Erős AI/MI
Az Általános MI, más néven az Erős MI, a mesterséges intelligencia elméleti koncepcióját jelenti. Ez a koncepció azt feltételezi, hogy az AI rendszer emberi szintű intelligenciával rendelkezik, és képes megérteni, tanulni és alkalmazni a tudást számos feladatkörben, ahhoz hasonlóan ahogyan az emberek képesek alkalmazkodni a különböző helyzetekhez és képesek új tudást szerezni azokról. Az Általános MI képes lenne következtetni, megérteni a kontextust, önállóan tanulni, és akár tudattal is rendelkezhetne. Azonban az aktuális MI-fejlesztési állapot szerint még nem értünk el az igazi Általános MI megjelenését. (Dátum: 2024)
Az Általános MI továbbra is csak egy elméleti koncepció, és még nem valósult meg a gyakorlatban.
Hamis
Igaz
Mondd el, mit gondolsz, válassz egy feladatot!
Exit ticket/kimeneti pontok
A Modul befejezéséhez válassz ki és küldj be legalább egyet az alábbi feladatok közül a lenti mezőbe:
Feladat 1: Használd a Yippity-t, a Conker-t vagy az Education Copilot-ot (nem mutattuk be itt, de hasonlóan működik, mint a többi) arra, hogy rövid kvízt készíts a következő órádra. Küldd be a legjobb 2-3 kérdést, amit sikerült generálnod!
Feladat 2: Készíts egy képet a következő órádhoz bármely képgenerátorral. Írd le nekünk, hogy mi van a képen és hogy mit használtál hozzá, milyen prompttal hívtad elő. Írj feladatot is a kép mellé! Ha megosztanád a képet magát (nem kötelező), küldd el azt nekünk emailben DigiTools - ML kép néven!
Feladat 3: Készíts egy óratervet a ChatGPT vagy a Google Bard segítségével, és írd le a tapasztalataidat 2-3 mondatban!
Felhasználható óravázlat példa
Modul 6 - Készüljünk fel ma a holnap kellő médiaműveltségi készségekre
Ennek a modulnak a végén: ✓ Fel fogom ismerni a kulcsfontosságú kognitív torzításokat, elfogultságokat. ✓ Érteni fogom az alapjait annak, hogy az emberi pszichológia, psziché hogyan befolyásolja a gondolkodási folyamatainkat és a viselkedésünket is (nem csak online).
Tényleg tudod azt, amiről azt gondolod, hogy tudod?
Racionális lényként gondolsz magadra? (Igen/Nem) - De magyarázhatod is, ha akarod!
És erről mit gondolsz? Nincsenek rossz válaszok! :)
Úgy gondolod, hogy véleményedet és döntéseidet objektív tények alapján állítod fel? (Igen/Nem) - De magyarázhatod is, ha akarod!
6.1. Ma kell felkészülni a holnap médiaműveltségére
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Nézd meg ezt a videót!
Észrevetted a gorillát a videóban? (Igen/Nem)
Ez a videó tökéletes példa arra, hogy mennyire könnyen figyelmen kívül hagyjuk a lényeges elemeket, amikor a figyelmünket direkt máshová irányítják.
Hadd mutassuk be neked Arthurt, egy magabiztos és határozott egyént, aki erősen hisz abban, hogy a klímaváltozás természetes jelenség. Nem hiszi, hogy elsősorban az emberi tevékenységek miatt alakult ki. Arthur rendszeresen követi a blogokat, a közösségi média felületeket és a hírforrásokat is, de főleg azokat, amelyek az ezt a nézetet támogató tartalmakat osszák meg. Egy nap Arthur egy neves tudományos intézmény által közzétett cikkre bukkan. Valójában amit megtalált az egy átfogó tanulmány a klímaváltozásról. A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy az emberi tevékenységek valóban jelentős mértékben hozzájárulnak és hozzájárultak a jelenlegi klímakrízishez. Arthur gyorsan elutasítja a tanulmányt és azt állítja, hogy az egy nagyobb terv része, ami azért jött létre, hogy manipulálja a közvéleményt. Kicsit később, de még aznap Arthur találkozik egy önjelölt klímaszkeptikus blogbejegyzésével, amely azt a nézetet vallja és népszerűsíti, hogy az észlelt változásokért kizárólag a természetes klímaváltozások és ezeknek az okai a felelősek. Arthur egyetért ezzel a véleménnyel, és anélkül, hogy elgondolkodna rajta, megosztja ezt a bejegyzést a követőivel a közösségi média platformokon.
Te mit tennél?
Figyelmesen elolvasnám a tanulmányt és aztán eldönteném, hogy mit tegyek, megosszam vagy ne.
Megosztanám a bejegyzést, hiszen csak olyan tartalmakat érdemes megosztani, amelyekkel egyetértek.
6.2. Kognitív/megerősítési torzítások
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Ma Arthur részt vett egy helyi közösségi eseményen, ahol egy környezetvédelmi szakértővel, Elenával beszélgetett. Az Elena által megosztott kutatási eredmények alapján Arthur számára egyre világosabbá válik, hogy az emberi tevékenységek jelentősen hozzájárulnak a klímaváltozáshoz. Elena összetett mechanizmusokat magyaráz a jelenség mögött, és hiteles forrásokból származó adatokat ismertet meg vele. Bár Arthur kezdetben figyelmesen hallgatja, ahogy Elena magyarázatai egyre jobban megkérdőjelezik a nézeteit, úgy kezi el magát egyre kényelmetlenebbül érezni és fokozatosan védekezővé válik. Azonnal elkezdi kétségbe vonni a hivatkozott források hitelességét, és politikai motivációra gyanakszik. Ahogy a forrásokat Elena további érvekkel támasztja alá, úgy Arthur kezdeti szkepticizmusa fokozatosan erős ellenállássá alakul át. Megszakítja Elenát és ellenérveket fogalmaz meg anekdoták és alternatív magyarázatok felhasználásával. Ahogy a beszélgetés halad, nyilvánvalóvá válik, hogy Arthur meggyőződése csak még erőteljesebbé vált tőle.
Mit gondolsz, Arthur véleménye miért csak erősödik, ahogy a beszélgetés halad előre?
Egyre jobban rájön, hogy Elena csak egy hülye hippi, aki propagandát terjeszt.
Azért, mert egyre több bizonyítékkal szembesül, ami az ő álláspontját ássa alá és ezzel egyidőben egyre védekezőbbé válik.
6.3. A backfire, azaz a visszaütő effekt
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Egy hétvégi összejövetelen Arthur a barátaival találkozik és ismét a klímaváltozás kerül terítékre a beszélgetésben. Ezúttal Sarah, az egyik barátja, veti fel a témát, és határozott szkepticizmussal beszél róla. Állítja, hogy meggyőződése szerint a klímaváltozás nem olyan mértékű probléma, mint ahogy azt sokan gondolják és alaposan utána járt már a kérdésnek, biztos benne. Ez látszik is: önbizalma saját álláspontját illetően rendkívül magas, még akkor is, ha valójában csak korlátozott ismerettel rendelkezik a témáról. Miután Arthur elmondja, hogy beszélt pár nappal korábban Elenával, Sarah még határozottabban utasítja vissza Elena és a többi tudós magyarázatait, mint Arthur, állítva, hogy saját forrásokból tájékozódott, azoknak jobban hisz. Ahogy folytatódik a vita, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy Sarah magabiztossága végig változatlan marad. Korlátozott tudása miatt nem képes teljesen megérteni a probléma összetettségét. Sajnálatos módon erős hite a saját kompetenciájában, tudásában megakadályozza abban, hogy felismerje a szakértelme hiányát.
Találkoztál már hasonló szituációval a való életben? Ha igen, hogy érezted magad?
A fekete doboz probléma
A "fekete doboz probléma" elnevezés arra a kihívásra, problémára utal, hogy nehezen értjük meg hogy, hogyan hoz döntéseket vagy készít előrejelzéseket egy AI modell. Habár megfigyelhetjük és sok esetben pontosan tudjuk is a modellnek adott bemeneti információkat, és ezzel párhuzamosan látjuk is kimeneti termékeket; a belső folyamatok és a döntéshozatali mechanizmusok az AI-on belül gyakran homályosak vagy nehezen értelmezhetőek. Emiatt csak korlátozott tudjuk megérteni és kezelni az AI rendszerek esetleges hibáit vagy váratlan viselkedéseit.
El tudod képzelni, hogy mik lehetnek a következményei annak, ha nem értjük meg AI belső működési logikáját?
6.4. A Dunning-Kruger hatás
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Oldd meg a következő feladatot!
Ebben a feladatban még többet megtanulhatsz a különböző kognitív torzításokról és a logikai tévedésekről is.
Párosítsd össze a valós élethelyzeteket a velük megegyező kognitív torzítást jelölő meghatározásokkal. Figyelj arra, hogy milyen helyzet mihez kötődik!
Halo-hatás: Ha valakit pozitív tulajdonsággal látunk, ez a pozitív benyomás kihat a többi tulajdonságára is.
Egy tanuló mondja a másiknak: „A tanárunk megint nem javította ki a dolgozatainkat. Milyen lusta!”
"Horgony" elfogultság: Döntéseink során vagy véleményalkotáskor túlságosan nagy súlyt helyezünk az első információra, amivel szembesülünk.
"Megtudtam volna oldani azt a tesztet könnyedén, csak éppen nem volt elég idő."
Belső csoport preferálása, jobbnak feltételezése: Jobban preferáljuk azokat az embereket (ismerősök, barátok), akik a belső csoportunk tagjai, ellentétben azokkal, akik az külső csoportokba tartoznak (ismeretlenek).
"Úgy hallottam, hogy a legtöbb osztálytársam pszichológián tanul majd tovább. Én is lehet, hogy arra megyek."
Önmagunkat előnyben részesítő elfogultság: A kudarcainkat a helyzetnek tulajdonítjuk, míg sikereinkért saját magunkra vagyunk büszkék, saját felelősségünknek tartjuk azokat.
"A liberális emberek általában intelligensebbek, mint mások."
Csoportgondolkodás: A konformitás és a harmónia iránti vágy miatt hagyjuk, hogy a csoport helyzetének társadalmi dinamikái felülbírálják a legjobb várható eredményeket, döntéseket.
"A szomszédunk annyira jófej, nem lehet, hogy megmérgezte a macskánkat."
A tömegpszichózis hatása: Az ötletek és a hitrendszerek növekednek, egyenes arányosan azzal, ahogy egyre többen elfogadják azokat.
Munkatársak egy csoportja közösen egyetért a főnök döntésével, még akkor is, ha néhányan magukban fenntartásokkal rendelkeznek.
Alapvető attribúciós hiba: Másokat a személyiségük vagy alapvető jellemvonásaik alapján ítélünk meg, saját magunkat pedig a helyzet függvényében.
Tárgyalás során az eladó nagyon magas árral kezd, ami befolyásolja a vásárló értékérzékét, és ez aránytalanul, váratlanul magas végső árhoz vezethet.
Ha szeretnél többet megtudni a kognitív/logikai tévedésekről ás torzításokról, látogass el ide (már a honlap kinézetéért önmagában megéri ;) ): https://yourlogicalfallacyis.com
6.5. Túllépni a saját kognitív torzításainkon
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A kognitív torzítások az agyunknak a komplex információfeldolgozás egyszerűsítésére való szükségletéből erednek.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A megerősítési hiba arra készteti az embereket, hogy nagyobb valószínűséggel fogadják el azokat az információkat, véleményeket, amelyek összhangban a saját belső meggyőződéseikkel.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A visszaütő (backfire) effekt akkor jelentkezik, amikor az emberek hitrendszerei meggyengülnek ellentmondó bizonyítékokkal való találkozás során.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A Dunning-Kruger hatás azt feltételezi, hogy az alacsony kompetenciával, tudással rendelkező egyének hajlamosak túlbecsülni a saját képességeiket.
Igaz
Hamis
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A kognitív torzítások tudatos felismerése lényeges lépés a hatásuk minimalizálása felé.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
Különböző nézőpontok és bizonyítékok keresése segíthet ellensúlyozni a saját kognitív torzításainkat.
Igaz
Hamis
Felhasználható óravázlat példa
Modul 7 - Kritikai gondolkodás fejlesztése játékok használatával
Ennek a modulnak a végén: ✓ Érteni fogom, hogy hogyan fejlesztik a játékok a kritikus gondolkodást. ✓ Rendelkezni fogok olyan ismeretekkel olyan játékokról, amelyek a médiaműveltség témájával foglalkoznak.
7.1. Kritikus gondolkodás építése játékokkal
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót. Amennyiben gondot okoz a követése, tükörfordításban el tudjuk küldeni a tanulócsoportokba a szöveget!]
Vannak olyan játékok, amelyek kifejezetten a kritikus gondolkodás fejlesztésére és a médiaműveltség oktatására lettek kitalálva. A továbbiakban bemutatunk néhány példát, amelyeket használhatsz az osztályteremben.
A "Follow me" egy kártyajáték, amelyet a kritikus gondolkodás és a médiaműveltségi készségek fejlesztésére terveztek. A játékos a Duckface nevű közösségi média platform felhasználójaként vesz részt a játékban. A cél az, hogy minél több követőt szerezz. Hogy hogyan éred el ezt, az rajtad múlik. Vigyázz azonban azzal, hogy milyen tartalmakat osztasz meg! Ha nem igaz információkat osztasz meg, azzal elveszítheted hitelességedet és vele együtt a követőidet is. Mert ki akarna olyan személyt követni, aki becsapja őket, ugye?
A Follow me módszertani útmutatóval is rendelkezik a tanárok számára. Itt letöltheted.
A játék célja az, hogy feltárja azokat a taktikákat és manipulációs technikákat, amelyeket arra használnak, hogy félrevezessék az embereket és követőtáborokat építsenek fel. A játék készítői szerint a játék egyfajta pszichológiai "oltóanyagként" működik a dezinformáció ellen: játszása kognitív ellenállást épít fel az online környezetben gyakran előforduló manipulációs formákkal szemben. A játék 20 különböző nyelven elérhető. A pedagógiai információs lap, amelyet arra fejlesztettek ki, hogy segítsen az oktatóknak a játékot bevinni az osztályterembe, pedig itt érhető el.
Ez az interaktív kvíz segít azonosítani a hamis közösségi média fiókokat, profilokat, és támogatja a megértését azoknak a technikáknak, amelyeket a trollok alkalmaznak a dezinformáció terjesztésére.
Ez egy 5 perces játék, amit annak érdekében fejlesztettek ki, hogy segítsen védekezni a COVID-19 körül terjedő dezinformáció ellen. Megismerheted a vírusról terjesztett hamis és félrevezető információk leggyakoribb stratégiáit. Ezeknek a trükköknek a megértése pedig lehetővé teszi, hogy ellenállj a dezinformációnak - nem csak a vírussal kapcsolatban. A játék 13 különböző nyelven elérhető.
A játék célja az, hogy feltárja azokat a taktikákat és manipulációs technikákat, amelyeket arra használnak, hogy félrevezessék az embereket és követőtáborokat építsenek fel, vagy társadalmi feszültségeket keltsenek politikai célokra.. A játék készítői szerint a Harmony Square egyfajta pszichológiai "oltóanyagként" működik a dezinformáció ellen: játszása kognitív ellenállást épít fel az online környezetben gyakran előforduló manipulációs formákkal szemben. A játék 18 különböző nyelven elérhető. A játékhoz tartozik egy eszköz és módszertani készlet is a tanárok számára.
A Detect Fakes nem játék, de ennek ellenére mindenképpen egy érdekes eszköz, amit érdemes kipróbálni az osztályteremben.
A Detect Fakes egy MIT Media Lab kutatási projekt, amely azt vizsgálja, hogy az emberek hogyan különböztetik meg az igazi médiát a hamisított médiától az interneten. A kutatás célja az, hogy bemutassa, hogyan néznek ki az algoritmikusan generált deepfake-ek, s hogy megtanulják az emberek, hogy hogyan különböztethetik meg a valósat a hamistól különböző kontextusokban, emellett pedig még az, hogy felismeréseket/tudásanyagokat generáljanak/osszanak meg arról, hogy hogyan lehet megkülönböztetni az általános generatív AI által létrehozott médiát a hagyományos eszközökkel előállított médiától.
A "Detect Fakes" kísérletben a kutatók politikai beszédek szövegét, hangját és videóit mutatják be a részvevőknek politikusokról. Ezek közül néhány valós és valóban megtörtént, néhány pedig soha nem történt meg, és a generatív AI, valamint a különleges effektek segítségével lett létrehozva. A feladatod az ebben a projektben, hogy megoszd a kutatókkal a véleményed arról, hogy szerinted a média, amit látsz hamisított-e, és hogy mennyire vagy biztos a döntésedben.
Ez egy puzzle-problémamegoldó játék, amelyet arra használhatsz, hogy a diákjaid kritikus gondolkodási készségeit fejleszd. A játékban az a célod, hogy a lehető legrövidebb útat járd végig a titkos kulcs visszaszerzéséhez.
Human or Not?
A "Human or Not?" egy olyan játék, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy két percig beszélgessenek valakivel. A célod az, hogy megpróbáld kitalálni, hogy egy másik emberrel vagy egy mesterséges intelligencia bottal beszélgettél-e.
A Troll Factory első kézből mutatja be, hogy hogyan működnek az információs műveletek a közösségi médiában. A játék célja az, hogy felfedje, hogy hogyan használják a hamis híreket, az érzelmi tartalmakat és a bot hadseregeket a hangulatok, a vélemények és a döntéshozatal befolyásolására.
A Cat Park egy dezinformációról szóló játék. A játék szimulálja azokat a taktikákat és technikákat, amelyeket a valódi világban használnak a média manipulálására, hogy személyes vagy politikai célok érdekében kihasználják a társadalmi feszültségeket. A játék 15 éves és idősebb felhasználók számára ajánlott. A készítője az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériuma. Elérhető angol, holland, francia és orosz nyelven.
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A játékok segíthetnek a kritikus gondolkodás készségek fejlesztésében azzal, hogy a játékosokat arra ösztönzik, hogy feldolgozzák a kapott információt, és ennek megfelelően cselekedjenek.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A kritikus gondolkodás magába foglalja a viselkedés módosítását a kapott információk alapján, ami a legtöbb játékban fontos szerepet játszó mechanika a játékmenet tekintetében.
Hamis
Igaz
Exit ticket/kimeneti pontok
Szánj most néhány percet arra, hogy átgondold, amit olvastál/tanultál.
Olvasd át az alábbi állításokat és döntsd el, hogy igazak vagy hamisak, alapul véve ennek a modulnak a tartalmát.
A játék során használt készségeknek, például a következmények előrejelzésének készsége, nincs valós életbeli alkalmazása, haszna a játékon túl.
Igaz
Hamis
További információkért arról, hogy hogyan lehet a játékokat bevezetni az oktatási környezetbe, tekintsd meg a "Játék alapú tanulás" modult.
Interjú egy tanárral, aki mesél arról, hogy hogyan használja az AI-t pedagógiai gyakorlatában.
[A videó nyelve angol, ajánljuk automatikus magyar fordítással, felirattal megnézni. A fordítás lassan, de követi a videót.]
Vége
Köszönjük, hogy részt vettél ezen a kurzuson, ebben a modulban. A visszajelzésed rendkívül értékes számunkra. Nagyra értékeljük, ha megosztod velünk a gondolataidat a kurzustartalommal kapcsolatban. Fókuszálj nyugodtan azokra a területekre, ahol azt érzed, hogy fejlődnünk kellene, vagy bármire, amit hiányoltál. Természetesen szívesen vesszük a pozitív példákat is.
Emellett szívesen hallanánk a tapasztalataidat az AI-val és/vagy a médiaműveltséggel kapcsolatos munkáról az osztályodban.
Ha bármit elmondanál, visszajeleznél nekünk, ezt megteheted a következő lépésben.
Ez a modul az Impact Games (SK) által készült a Digital tools for better schools Erasmus+ projekt keretében. Ha szeretnél tanúsítványt kapni a kurzusról, kérjük, írj egy emailt a modul vezetőjének, az Enabler Kft. (HU) címére: info@motimore.com.
Ez a kurzus az Erasmus+ projekt „Digitális eszközök a jobb iskolákért” keretében készült, amelyet az Európai Unió társfinanszírozott. Az itt kifejtett nézetek és vélemények kizárólag a szerző(k) véleményét tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió álláspontjával.
Itt tudsz visszajelzést adni, vagy ha szeretnéd, megoszthatod a tanítási tapasztalataidat is. Köszönjük, hogy itt voltál!
Szép munka 0/0
0
Előfizetés
Ez a funkció csak az előfizetéssel rendelkező diákoknál elérhető. Előfizetéseinkről itt tudsz tájékozódni.: Előfizetések
Előfizetés
Ennek a funkciónak a használatához előfizetés szükséges. Ezzel kapcsolatban fordulj tanárodhoz.